Blog

28 Haziran 2019

Kanada Vize Ücreti 2019

Kanada, vize anlaşmalarında Avrupa ülkelerinden birtakım farklılıklar göstermektedir. Avrupa ülkelerine Bordo pasaport haricindeki her pasaport sahibi vizesiz bir şekilde gidebilmektedir. Fakat Kanada’ya Yeşil, Gri ve Siyah pasaportlar da dahil olmak üzere Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vizesiz olarak gidememektedir. Ülkeye giriş yapabilmek için konsolosluk vasıtasıyla vize alınması şarttır. Vize alabilmek için de gerekli şartların yerine getirilmesi ve Kanada Vize Ücreti 2019 tarifesine göre ödenmesi gerekmektedir.

Kanada Vize Başvurusu

Kanada’ya giriş için öncelikle seyahat sebebinin belirlenmesi gerekmektedir. Kişi yakınlarını ziyaret için vize alacaksa aile ziyareti vizesi, toplantı/kongre/fuar gibi işler için gidecekse ticari vize, gezi amaçlı olarak gidecekse de turistik vize başvurusunda bulunmalıdır. Vize tipinin seçilmesi ile birlikte de gerekli görülen evraklar hazırlanmaya başlamalıdır.

Kanada Konsolosluğu, vize başvuru süreçlerini detaylı bir şekilde kontrol etmektedir. Vize müracaatları konsolosluğa yapılıyor olsa da başvuru işlemlerinin kabulü tamamen yetkilendirilmiş vize başvuru merkezlerine aittir. Bu yüzden online sistemler üzerinden alınan randevular sonrasında evrak teslim işlemleri belirtilen kurumlarda yapılmaktadır. Ayrıca vize başvuru merkezlerinde evrakların teslim alınmasının ardından kişi mülakat için konsolosluğa gitmektedir.

Konsoloslukta da başvuru sahiplerinin parmak izleri alınmaktadır. Parmak izinden sonra da kişiye ortalama 4-5 soru yöneltilmektedir. Bu sorularla da kişinin seyahati sonrasında Türkiye’ye geri dönmesi için sebepleri öğrenilmektedir. Bu nedenle mülakat esnasında başvuru sahiplerinin yanında varsa tapu, öğrenci belgesi, kira gelirini gösteren belge, araç ruhsatı gibi belgeler olmalıdır. Bu tür belgelerin olması, mülakat sürecinin olumlu şekilde tamamlanma ihtimalini büyük ölçüde artırmaktadır.

Kanada Vize Ücretleri

Kanada’ya yapılacak olan seyahatlerin tamamında vizeye gereklilik duyulmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti ile Kanada arasında herhangi bir şekilde vize muafiyetine yönelik anlaşma bulunmadığı için, her Türkiye vatandaşının vize alması gerekmektedir. Bunun için de Kanada Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş olan vize başvuru merkezleriyle iletişime geçilmelidir.

Bunun haricinde yoğunluğun arttığı dönemlerde yetkilendirilen seyahat acenteleriyle de iletişime geçilebilmektedir. Fakat vize başvurularının sonuçlanma süresi ortalama 20 iş günü olduğu için, başvuru yapan kişilerin 1,5 ay öncesinde işlemlere başlaması gerekmektedir. Aksi takdirde seyahat planları vizenin onaylanmaması sebebiyle aksayabilmektedir.

Kanada Vize Ücreti 2019 yılına göre farklı hususlara bağlı olarak birtakım değişiklikler göstermektedir. Bunun ilk sebebi, seçilmiş olan vize tipidir. Öğrenci vizeleri genel olarak tüm ülkelerde olduğu gibi Kanada’da düşük fiyatlıdır.

Dolayısıyla uygun ücretler karşılığında vize başvurusu yapılabilmektedir. Bunların haricinde ticari vize veyahut da turistik vizelerin ücretleri, öğrenci vizelerinden daha farklıdır. Bu farkı arttıracak olan diğer neden ise, talep edilen vizenin süresinin uzunluğudur. Eğer uzun süreli bir çalışma vizesi talep ediliyorsa, kişinin ödemesi gereken Kanada vize ücreti de bu doğrultuda artış göstermektedir.

Bununla ilgili daha detaylı bilgi alabilmek için konsolosluğa ait olan resmi internet sitesi ziyaret edilmelidir. Ayrıca çeşitli vize danışmanlık hizmeti veren kurumlar ile de iletişime geçilerek, süreç hakkında detaylı bilgi alınabilmektedir.

Vize ücretlerinin değişiklik göstermesinin diğer bir nedeni ise, yapılan başvuruların reddedilmesidir. Kanada Konsolosluğu, yapılan vize başvurularını detaylı olarak kontrol etmektedir. Kontrol esnasında eksik bir bilgiye veya belgeye denk gelinmesi halinde yapılan vize başvuruları reddedilmektedir. Bu nedenle de kişi, vize almak için yeniden başvuruda bulunması gerekmektedir.

İlk olarak tekrardan internet üzerinden randevu alınmalı ve randevu tarihine kadar evraklar yeniden hazırlanmalıdır. Ayrıca daha önceden yatırılmış olan ücret kişiye iade edilmeyeceği için, aynı ücret tekrardan konsolosluğun hesabına aktarılmalıdır. Yatırılan tutarın tamamı, başvuruların değerlendirilmesi ve kontrol edilmesi için kullanılmaktadır. Bu nedenle başvuru sahipleri herhangi bir şekilde ücretin iade edilmesini talep edememektedir.

Kanada